Pieniądze

Z WanderPedia

Teoretycznie każda kraina posiada własną walutę. Jednak w praktyce Kathanorska waluta z uwagi na stabilność gospodarki i dbałość mennic królewskich o niezmienne proporcje złota w monetach, podbiła świat. Z powodzeniem można nią płacić w krainach dawnej Landarii i Tersanii. Waluta Kathanorska zdobyła uznanie nawet wśród krasoludów i pośród elfów.

W dzisiejszych czasach bardzo wygodnie być kathanornczykiem!

Spis treści

Miedziaki

Miedziaki to niewielkie monety bite ze stopu miedzi ze złotem w proporcjach 20:1.

500 miedziaków zabiera 1 jednostkę udźwigu.

Srebrniki

Srebrniki to monety bite ze stopu srebra z miedzią w proporcji 9:1.

300 srebrników zabiera 1 jednostkę udźwigu.

Złocisze

Złocisze, popularnie nazywane zwyczajnie złotem to niewielkie monety bite ze stopu złota z miedzią w stosunku 9:1.

200 złotych monet zabiera 1 jednostkę udźwigu.

Przelicznik

Jak w przypadku większości walut na całym świecie, tak i tu by odciążyć nasze sakwy dostępne są trzy rodzaje monet. Oto jakie mają one wartości.

100 md 1 sr
100 sr 1 zł
10000 md 100 sr 1 zł

Skąd wziąć pieniądze

Jest na to wiele sposobów. Jako bohater możesz zarabiać pieniądze poprzez szukanie i wykonywanie przygód, wszak po to są bohaterowie. Jak na bohatera przystało nie obędzie się bez walk z innymi bohaterami za które z pewnością też otrzymasz co nieco. Ładne sumki miedziaków można też otrzymać biorąc udział w Turnieju i zajmując godne bohatera miejsce. Oczywiście są też inne metody. Możesz iść do pracy lub rozglądać się bacznie, a nóż w trakcie szukania jakiegoś zajęcia jakaś samotna moneta się zawieruszy.

Przechowywanie

Zazwyczaj swoja bogactwa nosić będziemy przy sobie, a monety jak na nie przystało zalegać będą w mieszku. Życie bohatera bywa różne. Raz na wozie a raz pod nim. Bywa i że mieszek jest pusty, a i zdarza się że jednego mieszka nam nie starcza na posiadane sumy. Jak wiadomo pieniądze ważą, wiec jak ich jest za wiele, to co by nas nie spowalniały warto zajrzeć do krasnoludzkiego Banku. Oni z pewnością chętnie każdego odciążą.

osobiste