Metal

Z WanderPedia

Metal to podstawowy surowiec na broń białą, elementy do kusz, pancerze. Z metali szlachetnych wykonuje się ozdoby - pierścienie, amulety. Istnieje wiele metali, nie wszystkie z nich bezpośrednio wykorzystywane są do wytwarzania broni i pancerzy. Przedmioty z metalu cechuje trwałość wykonania, duża waga, spora gęstość i duża twardość.

Poniższe zestawienie zawiera najpopularniejsze metale w Idarionis. Jednak nie są to wszystkie metale.

Spis treści

Cyna

Cyna to miękki, ciągliwy, kowalny i odporny na rdzewienie metal. Ponadto jest lekki. Największe złoża cyny i największym jej wytwórca jest Azalia. Dzięki dobrym kontaktom handlowym z Kathanorn cyna jest dostępna i dość tania. Nic więc dziwnego, że jest szeroko używana do wytwarzania przedmiotów powszechnego użytku. Cyna jest niezbędnym surowcem do wyrobu brązu. Gęstość cyny to 7300, a twardość 1.5.

Cynk

Cynk jest błękitno-białym, kruchym metalem. Jest bardzo lekki - jedynie Mythrill jest lżejszy. Nie rdzewieje, pokrywa się nieszkodliwym nalotem. Nie nadaje się do wyrobu pancerzy, jednak w metalurgii jest niezwykle ważny bowiem jest surowcem do wyrobu mosiądzu. W Górach Sylskich są krasnoludzkie kopalnie cynku, dużym wytwórcą jest też słynąca ze znakomitych zbroi Tersania. Gęstość cynku wynosi 7100, a twardość 2.5.

Ołów

Ołów jest ciężkim acz miękkim niebieskawo-szarym metalem. Nie rdzewieje, jako że jest bardzo ciężki i bardzo miękki kompletnie nie nadaje się na pancerze. Ołów ma jednak bardzo szerokie zastosowanie w innych dziedzinach. Często wykorzystywany jest jako ramy okienne dla witraży czy samych okien, jako krycie dachu jak kogo stać, można zrobić z niego pociski do katapult. Bogate panny na wydaniu smarują sobie rzęsy kremem z dodatkiem ołowiu. Wykorzystywany jest też w maściach leczniczych i w doprowadzaniu wody w bogatszych częściach miast. Za świetności cesarstwa Orinu ołów wydobywano w Górach Starczych. Obecnie sporym wydobyciem mogą pochwalić się kopalnie z Kowd - to głównie dlatego, że ołów występuje często wraz ze srebrem. Ponadto krasnoludy z Gór Sylskich. Gęstość ołowiu wynosi 11300, a twardość 1.5.

Miedź

Miedź obok żelaza to najpowszechniej używany metal w naszym świecie. Jest koloru czerwono-brązowego, cechuje się miękkością, łatwością obrabiania i odpornością na rdzewienie - z czasem pokrywa się zielonkawym nalotem. Wykorzystywany jest jako pokrycia dachów w zamożnych dworach, do wyrobu naczyń, biżuterii - szpilki koraliki itp, wraz ze zmieszaniem go z cyną tworzy popularny brąz, po zmieszaniu go z cynkiem tworzy ceniony mosiądz. Ma zastosowanie w lecznictwie jako maści - na gojenie ran, wszelakie bóle i ogólną poprawę zdrowia. Swego czasu potężnym producentem Miedzi była Byromia, obecnie wydobywana jest przez Orki, krasoludy z Gór Kaoryjskich i te ze Wzgórz Egredu oraz Tersanię. Gęstość miedzi wynosi 8900, a twardość 3.0.

W wielu krainach, również w Kathanorn z miedzi wyrabia się monety, będące prawnym środkiem płatniczym. Popularne miedziaki to stop miedzi ze złotem.

Srebro

Srebro to srebrzystobiały metal. Występuje w stanie wolnym, a także w wielu minerałach. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku. Srebro nie rdzewieje, jednak z czasem ciemnieje - to z kolei łatwo się czyści i poleruje. Srebro podobnie jak złoto to oznaka szlachetności, bogactwa i potęgi. Metal ten znalazł szerokie zastosowanie w naszym świecie - wykorzystywany jest do wytwarzania pięknej biżuterii, naczyń, zastaw stołowych, sztućców oraz luster. Ze srebra bite są monety - srebrniki. Mało tego, srebro znalazło zastosowanie w medycynie: jako lekarstwo na bóle żołądka - zanurza się srebrne sztaby w wodzie, którą się potem pije, używanie srebrnej zastawy neutralizuje ewentualną truciznę i zapobiega chorobom, ssanie srebrnej łyżeczki to całkiem skuteczny sposób na uniknięcie zarazy! Ponadto srebro odkaża rany i przyspiesza gojenie się ich.

Srebro ma też zastosowanie w płatnerstwie. Ekwipunek bitewny często określany mianem "srebrny" w rzeczywistości nie jest wykonany w całości ze srebra. Srebrna zbroja faktycznie wykonana jest ze stopów metali z dodatkiem srebra. Ponadto co lepsze zbroje dodatkowo są pokryte z zewnątrz grubą warstwą srebra - czyli są posrebrzane. Z punktu widzenia walczących ekwipunek wytwarzany z użyciem srebra nie jest może lekki i twardy (twardość srebra nie jest zbyt imponująca w porównaniu do innych metali) ma jedną bardzo cenną właściwość wspaniale chroni przed żywiołem Powietrza - lepiej nawet niż osławiony Mythrill, zapewnia też ochronę przed żywiołem Ognia i Ziemi.

Bogate złoża srebra są eksploatowane przez Kathanornczyków w okolicach miasta Kowd, niezłym wydobyciem może poszczycić się Azalia - złoża są na Wyżynie Ampatuckiej i w okolicach Jordello - Góry Tarczy. Za czasów świetności Byromia wydobywała srebro z Przedgórza Dolnckiego.

Gęstość srebra wynosi 10200, a twardość 3.6.

Ekwipunek srebrny do walki wytwarzany jest w Kathanorn, Byromii, w Tersanii i przez Elfy. Wytwarzane ze srebra pancerze mają o 30% więcej punktów pancerza niźli wytwarzane z brązu i są cięższe o około 20%. Broń biała powoduje o 20% obrażeń więcej. Pancerze są średnio 16 razy droższe niż odpowiedniki z brązu, broń aż 29 krotnie! Pancerze wytwarzane ze srebra posiadają dodatkową ochronę przed żywiołem Ognia - 50% wartości bazowej AC, przed żywiołem Ziemi 70% i przed żywiołem Powietrza - aż 180%. Metal ten dodaje 2 sloty do ulepszeń magicznych.

Złoto

Metal ten występuje w stanie rodzimym, najczęściej też towarzyszy rudom cynku - chociaż nie tylko. Złoto nie rdzewieje i nie podlega zmianom, jak to jest w przypadku innych metali. Jest metalem bardzo ciężkim i łatwo obrabialnym. Ponad wszelką wątpliwość złoto to symbol bogactwa i prestiżu - w niektórych krajach jest wręcz symbolem królewskiej władzy. Ten żółty metal o metalicznym połysku jest pożądany przez każde państwo - zapewnia stabilność gospodarczą i utrzymanie armii oraz niemal każdego mieszkańca, bo zapewnia byt i przetrwanie. Ze złota przede wszystkim wyrabia się ozdoby, piękną i drogą biżuterię, nawet zastawy stołowe i naczynia oraz monety - złocisze. Wprawni złotnicy opanowali trudne umiejętności wykonywania różnorodnych motywów ze złota na naczyniach i ozdobach. Przedmioty wykonywane ze złota zdobi się tematami historycznymi, scenami rodzajowymi, kwiatami, krajobrazami itp.

Ze złota nie wykonuje się ekwipunku bitewnego - byłby drogi, bardzo ciężki i z uwagi na niską twardość złota słabo by chronił, jednak złoto często jest wykorzystywane do zdobienia przedmiotów bitewnych oraz do wytwarzania amuletów i pierścieni magicznych.

Gęstość złota wynosi 19300, a twardość 2.5.

W wydobyciu złota specjalizują się wszystkie Krasnoludy, ponadto wydobywane jest przez Flamindię, Tersanię - to przy okazji wydobycia cynku oraz Azalię - Wyżyny Meruu.

Platyna

Ten łudząco podobny do srebra metal jest najdroższym metalem w Idarionis. Występuje w postaci rudy w minerałach, często wraz z miedzią. Całkowicie odporny na rdzewienie i trwały. Jest jeszcze cięższy od złota i znacznie twardszy. Używany do wykonywania biżuterii dla najbogatszych, znani i zamożni medycy używają narzędzi wykonanych właśnie z platyny. Pierścienie i amulety wykonywane z tego metalu cechują się intensywniejszymi wpływami na noszącego, są znacznie lepsze od odpowiedników w złocie i co za tym idzie oczywiście droższe. Zanim dobrze poznano platynę i jej cenne właściwości, była ona wykorzystywana przez oszustów do podrabiania srebrnych monet.

Gęstość platyny wynosi aż 21000, a twardość 3.5.

Platyna wydobywana i wytapiana jest wyłącznie przez Krasnoludy z twierdzy Turk-Dam - Zagórze Masywne, z twierdzy Zato-Dor w Górach Smoczych i Krasnoludy z Katata-Dam w Górach Kaoryjskich.

Brąz

Jest metalem o szarym kolorze i jest stopem miedzi z cyną w stosunku 9:1. Z uwagi na swoje właściwości - łatwo kowalny i stosunkowo twardy jest szeroko wykorzystywany przy produkcji tanich pancerzy i broni siecznej.

Gęstość brązu wynosi 8500, a twardość 3.0.

Brąz wytwarzany jest przede wszystkim przez metalurgów w Kathanorn, Byromii oraz przez Orki. I to są też główni producenci wyrobów z brązu. Brąz jest bazowym odniesieniem dla wszystkich innych przedmiotów używanych w walce.

Brąz jako stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem jest nazywany spiżem. Zawiera nieco więcej cyny (11%), cynku 2-7% i ołowiu 2-6%. Spiż przede wszystkim służy do odlewania dzwonów, często używany jest też w rzeźbiarstwie oraz do wyrobu elementów ozdobnych.

Żelazo

Żelazo jest srebrzystym, plastycznym metalem, ciemniejącym na powietrzu, łatwo poddającym się obróbce. Metal ten podbił świat - zastosowanie jest ogromne i widać to w każdym mieście i wsi. Wykorzystywany jest do produkcji biżuterii, przedmiotów użytku domowego, narzędzi, przy wznoszeniu budynków (gwoździe i nie tylko!), elementy machin oblężniczych. Jednak najistotniejsze jest to, że można z niego tworzyć tanie dobre pancerze oraz broń. Jedyną słabością tego metalu jest fakt, że łatwo rdzewieje i przez to nie jest zbyt trwały. Z żelaza wytwarza się stal. Najwięcej kopalni ruty tego metalu jest w okolicach Taspola - północna strona Gór Sylskich, ponadto dużym wydobyciem może pochwalić się Azalia.

Gęstość żelaza to 7900, a twardość 4.5.

Ekwipunek bitewny z żelaza wytwarzany jest w Kathanorn, w Byromii, w Tersanii, przez Orki oraz przez Krasnoludy. Wytwarzane z żelaza pancerze mają o 50% więcej punktów pancerza niż wytwarzane z brązu. Ponadto są o 7% lżejsze. Natomiast broń biała powoduje o 40% obrażeń więcej. Jednak wyroby z żelaza są 8 krotnie droższe niż te z brązu. Żelazo całkiem dobrze chroni przed czarami z żywiołu Ziemia - 50% pancerza. Wyroby z żelaza mają 1 slot na umagicznienie.

Mosiądz

To stop dwóch metali miedzi i cynku w proporcjach 6:4. Ten złotego koloru metal jest bardzo ceniony w Idarionis. Jest odporny na rdzewienie, ponadto łatwo się go obrabia - jeśli znać metody, jest bardzo ciężki co widać po całkowitej wadze broni i pancerzy. Jednak dzięki swej twardości świetnie chroni przed obrażeniami i to zarówno zwykłymi jak i tymi pochodzącymi od żywiołu wody. Zastosowanie mosiądzu nie ogranicza się tylko do zbrojeń, metal ten ma szerokie zastosowanie w medycynie - tworzy się z niego narzędzia medyczne oraz jest składnikiem mikstur leczniczych. Z metalu tego można wytwarzać biżuterie, naczynia, misy ozdobne, kielichy, dzbanki nawet rzeźby. Głównymi wytwórcami mosiądzu są Tersania oraz Krasnoludy.

Gęstość mosiądzu wynosi 11900, a twardość 5.5.

Mosiężny ekwipunek do walki wytwarzany jest w Kathanorn, w Byromii, w Tersanii i przez Krasnoludy. Wytwarzane z mosiądzu pancerze mają o 80% więcej punktów pancerza niż wytwarzane z brązu, ale są cięższe aż o 40%. Broń biała powoduje o 65% obrażeń więcej. Pancerze są średnio 21 razy droższe niż odpowiedniki z brązu, broń aż 42 krotnie! Mosiądz ma jeszcze jedną cenną właściwość - znakomicie chroni przed żywiołem Wody - 95% pancerza. Metal ten dodaje 1 slot do ulepszeń magicznych.

Stal

Stal otrzymuje się z żelaza i węgla. Zastosowanie stali ogranicza się głównie do wyrobu broni i pancerzy, a każdy kowal i płatnerz to wie, że jest to wspaniały materiał na znakomita zbroję czy broń. Wykonana broń nie tępi się tak łatwo, zachowuje giętkość pomimo tego, że jest niezwykle twarda, pancerze jeśli porównać je z innymi tańszymi wyrobami z innych metali, są znacznie lżejsze. Obecnie największym producentem stali jest Kathanorn, w mniejszych ilościach jest wytwarzana przez Azalię, Orki, Tersanię, Krasnoludy i nawet Elfy.

Gęstość stali wynosi 7500, a twardość 5.8.

Stalowy sprzęt do walki wytwarzany jest w Kathanorn, w Byromii, w Tersanii oraz przez Orki, Elfy i przez Krasnoludy. Mozna też spotkać wiele wyrobów pochodzących z Orinu - w zamierzchłych czasach głównego producenta stalowych wyrobów.

Stalowe pancerze mają o 90% więcej punktów pancerza niż wytwarzane z brązu i co najważniejsze są o 12% lżejsze. Broń biała powoduje o 80% obrażeń więcej. Pancerze są średnio 14 razy droższe niż odpowiedniki z brązu, broń aż 55 krotnie. Stal, podobnie jak żelazo, z którego jest produkowana dodatkowo chroni przed czarami żywiołu Ziemia - ale co ciekawe znacznie skuteczniej, bo ochrona osiąga aż 75% pancerza podstawowego. Metal ten dodaje 1 slot do ulepszeń magicznych.

Mythrill

Cudowny metal prawdopodobnie magicznego pochodzenia. Choć wydobywa się go z ziemi, w niektórych miejscach na Idarionis, to istniej wiele traktatów naukowych na ten temat, z których jasno wynika, że metal ten nie jest naturalnego pochodzenia - tylko jest efektem potężnych czarów magicznych (lub być może katastrof z udziałem potężnej magii) w zamierzchłej przeszłości. Ten niezwykły metal ma wręcz nieprawdopodobne właściwości: jest imponująco lekki - nie ma na świecie lżejszego metalu, daje niezłą ochronę przed standardowymi obrażeniami, jednak najcenniejsze jest to, że znakomicie chroni przez niemal wszystkimi żywiołami. Jest wiele metali twardszych dających bazowego pancerza więcej, są metale które dadzą lepszą ochronę przed pojedynczym żywiołem, ale nie znajdzie się metalu, który jest tak uniwersalny. Krasnoludzcy mistrzowie metalurgii potrafią wykorzystać mythrill wraz z innym (lub nawet z innymi) metalem do wytworzenia stopów - jednak są to pilnie strzeżone sekrety.

Metal ma ciemno-niebieski kolor, a podczas wykuwania pancerzy lub broni na powierzchni rysują się różne wzory - szare linie i smugi, często symetryczne, okrągłe zawirowania, zwane już od dawnych czasów - różami. Róże wpisywały się w podłużne, przebiegające wzdłuż klingi linie. Mithrillowy ekwipunek jest unikalny, niepowtarzalny pod tym względem i bardzo osobliwy - wręcz piękny.

Mythrill wydobywany jest wyłącznie przez Krasoludy z Gór Smoczych oraz z Gór Kaoryjskich i tylko one potrafią przetwarzać rudę na zdatny do dalszej obróbki metal.

Gęstość mythrillu wynosi 5500, a twardość 4.1.

Ekwipunek z mythrillu wytwarzany jest tylko przez rzemieślników z Tersanii oraz przez Elfy i Krasnoludy. Rzemieślnicy z Kathanorn potrafią z mythrillu wytwarzać tylko biżuterię (pierścienie, amulety). Mithrillowe pancerze mają o 40% więcej punktów pancerza niż wytwarzane z brązu i przy tym są nieprawdopodobnie lekkie - aż o 25% lżejsze. Broń biała powoduje o 95% obrażeń więcej. Pancerze są średnio 53 razy droższe niż odpowiedniki z brązu, broń aż 124 krotnie. Ochrona pancerzy przed żywiołami prezentuje się tak: ochrona przed żywiołem Ognia to aż 200% bazowego pancerza, przez Wodą 120%, przed Ziemią 40%, przed Powietrzem 75%, przed Śmiercią 200% i przed żywiołem Summarum 85%. Mało tego ekwipunek mytrillowy w rękach bardzo dobrego rzemieślnika znakomicie się umagicznia - metal daje aż 3 sloty do umagicznienia.

osobiste