Materiał

Z WanderPedia

Każdy przedmiot z czegoś jest zbudowany - z materiału. To determinuje jego cechy, a czasem i przeznaczenie. Materiały - surowce na przedmioty zasadniczo można podzielić na kilka kategorii:

Spis treści

Metale

Metal to podstawowy surowiec na broń białą, elementy do kusz, pancerze. Z metali szlachetnych wykonuje się ozdoby - pierścienie, amulety. Istnieje wiele metali, nie wszystkie z nich bezpośrednio wykorzystywane są do wytwarzania broni i pancerzy. Przedmioty z metalu cechuje trwałość wykonania, duża waga, spora gęstość i duża twardość.

Drewno

Drewno to budulec wszystkich łuków, kuszy, ponadto jest niezbędny do wznoszenia wszelkich budowli. Drewno w porównaniu z metalem jest miękkie i znacznie mniej trwałe. Istnieje wiele odmian drewna, niektóre z nich są bardzo twarde, inne elastyczne, a w rekach dobrego rzemieślnika może powstać znakomity przedmiot.

Minerały

Minerały to walające się tu i tam kamienie i skały. Cała sztuka polega na tym, aby wiedzieć który z nich jest coś wart. A warte są te które mogą być kupione przez metalurgów. Metalurgowie znaną sobie technologią pozyskują z minerałów różne metale. Więc jeśli ktoś zna się na metalurgii na tyle, aby rozpoznać dany minerał to może na kamieniach zarobić - każdy inny sprzeda je za bezcen.

Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne to też minerały, ale są bardzo rzadkie i bardzo drogie. Szeroko wykorzystywane do tworzenia pierścieni, amuletów i innych ozdób. Czarodzieje potrafią wyzwolić z kamieni szlachetnych wiele ciekawych właściwości. Nie trzeba być ekspertem w żadnej dziedzinie aby rozpoznać takie kamienie - każdy w świecie Idarionis to potrafi.

Zioła

Zioła - czyli rosnące wszędzie chwasty są cenne dla wiedźm, alchemików i wszystkich tych którzy potrafią warzyć mikstury. Ktoś obyty w roślinach na tyle, aby rozpoznać nie tylko nazwę rośliny, ale i jej uczone określenie i właściwości może czuć się pewnie - bo ma pewny zarobek. Niektóre rośliny są rzadkie i bardzo cenne dla zainteresowanych.

Żywność

Każdy potrzebuje coś zjeść, a niektóre surowce świetnie do tego się nadają. Jest wiele różnych surowców które traktowane są jako Żywność. Niektóre z nich same w sobie nadają się do spożycie, inne trzeba obrobić.

Skóry

Żaden pancerz nie obejdzie bez tego surowca, zarówno lekkie skórzane pancerze jak i ciężkie zbroje płytowe. Skóry pozyskuje się ze zwierząt, jednak nie wszystkie nadają się na przedmioty. Skóry są też typowym elementem ozdobnym każdego sioła oraz są wykorzystywane do tworzenia juk.

Tkaniny

Jest to wyrób powstający w wyniku przeplatania ze sobą wzajemnie prostopadłych układów nitek. Proces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich. Tkanina jest wykorzystywana do wytworzenia ubrań oraz niektórych juków.

Kły

Kieł można pozyskać z pokonanych zwierząt. Z kłów wykonuje się ozdoby - trofea, wykorzystywane są też przez warzących mikstury.

Ogon

Podobnie jak kły tak i ogony z pokonanych zwierząt mogą być traktowane jako ozdoby lub mogą być wykorzystywane przez warzących mikstury.

Pazury

Pazury można pozyskać z pokonanych zwierząt. Z pazurów wykonuje się ozdoby, ponadto wykorzystywane są przez warzących mikstury.

osobiste