Choroba

Z WanderPedia

(Przekierowano z Chorowanie)

Choroba to przypadłość jaka może przytrafić się każdej postaci w świecie Idarionis. W zależności od choroby i jej etapu postać ma w różnym stopniu obniżone statystyki główne. Aby się rozchorować musi zajść pewne wydarzenie - zarażenie się postaci od kogoś kto już jest chory. To zarażenie nastąpić może wyłącznie wtedy, kiedy postać walczy z chorym.


To czy postać z powodzeniem zarazi się chorobą zależy od kilku czynników, a mianowicie:

  • nosiciela - przeciwnicy zarażają w różnym stopniu. Przykładowo mały szczur, z którym kontakt w czasie walki jest niewielki, ma mniejsze szanse na zarażenie, niż dajmy na to agresywny ghul albo jakieś trawione licznymi chorobami wynaturzeńce.
  • zaraźliwość choroby - każda choroba opisana jest własnymi parametrami określającymi również jej stopień zaraźliwości. Im wyższa zaraźliwość tym łatwiej jest się nią zarazić.
  • Siły choroby - kiedy następuje zarażenie, siły witalne (reprezentowane przez wytrzymałość) ofiary próbują przeciwstawić się chorobie. Jeśli się uda - choroba od razu przemija, jeśli nie rozpoczyna się pierwsza faza chorowania. Choroby mają różną siłę, im jest wyższa tym trudniej jest się przed nią obronić.
  • wytrzymałości postaci zarażanej - to parametr, który m.in. symbolizuje obronę postaci przed chorobami. Oczywiście im więcej wytrzymałości ma postać tym lepiej.


O tym, że postać zostaje zarażona można dowiedzieć się w trakcie przygody lub pojedynku. Jednak negatywne efekty choroby nie są widoczne od razu. Przebieg każdej choroby jest podzielony na 6 faz:

  • utajona - efekty choroby nie są widoczne, ale postać już traktowana jest jako chora
  • wstępna - postać odczuwa niewielki wpływ choroby, cechy postaci mogą już nieznacznie się obniżać
  • zaawansowana - choroba rozwinęła się i istotnie wpływa na cechy postaci
  • apogeum - choroba rozwinęła się na dobre i w zależności od jej rodzaju maksymalnie obniża cechy postaci
  • ulgi - organizm postaci skutecznie zwalcza chorobę, cechy postaci wciąż są mocno obniżone ale mniej niż przy fazie apogeum.
  • leczenia - to ostatnia faza choroby, postać wciąż odczuwa efekty choroby ale już nieznaczne. Po zakończeniu tej fazy postać przestaje być chora na daną chorobę


Niektóre choroby są nieuleczalne faza apogeum trwa cały czas i nie przechodzi w fazę ulgi. Takie choroby można wyleczyć tylko w świątyni lub za pomocą odpowiednich preparatów u specjalistów.


W jednym momencie można zachorować na wiele różnych chorób i każda z nich przebiega w swoim tempie, jednocześnie osłabiając postać. Jednak choroby nie obniżają cech postaci bardziej niż do wartości 45.

osobiste