Not logged in. · Lost password · Register
Forum: Wanderer Game Offtopic RSS
Zagadki
W końcu to Offtop
Page:  previous  1  2  3 ... 11  12  13  14  next 
Elano #181
Member since Apr 2011 · 13 posts
Group memberships: Użytkownicy
Show profile · Link to this post
In reply to post ID 76417
Zagadka 49: błąd jest w dzieleniu obu stron przez x-4. Rozwiązaniem równania kwadratowego 2x^2 - 2x - 24 > 0, ktore przyrownujemy do zera w celu ustalenia dziedziny wyrazenia, jest x=-3 oraz x=4, z tego wynika, ze x-4=0, a wiec nie mozemy dzielic przez 0.
Mistral #182
Member since May 2010 · 996 posts · Location: Południe Europy
Coś jest na rzeczy, ale nie o to chodzi. Specjalnie wskazałem że w założeniu tego zadania x≠4, a więc w tym punkcie nie będzie dzielenia przez 0. Nie o dzielenie przez zero chodziło; to by było zbyt proste. ;-)
[Image: http://idarionis.com/mainpagedata/banery/banminiarch.jpg]
"So remember to keep your mind sharp and your teeth clean!"
Arlington Public Library terminal
Lestat #183
Member since Feb 2009 · 115 posts
Zagadka 49: Jeżeli dzielimy przez (x-4) i wyrażenie to jest ujemne, to znak nierówności zmienia się z '>' na '<', a więc ostatecznie x<-3. Właśnie tak jest z dwójką.
Mistral #184
Dokładnie tak.  :-)
Zorann (Administrator) #185
User title: Ten który czuwa
Member since Jan 2007 · 4861 posts · Location: http://www.zmm.ow.pl/mapa.jpg
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, PBF Game Master, Strażnicy, Użytkownicy
In reply to post ID 76404
Quote by Tarhin on 2011-04-25, 00:25:
Zagadka 45: Dwóch pierwszych odpada, bo mówią, że są niewinni. Nie będzie to też piąty, bo on odnalazł ciało - został on oskarżony przez czwartego. Na czwartego wskazuje też trzeci. Czwarty kłamie o piątym, żeby zrzucić podejrzenie z siebie.

To uzasadnienie nie jest do końca precyzyjne, ale nie będę ciągnąć za język, bo widzę że wiesz o co chodzi. Ktoś kto nie wie może powiedzieć, że przecież pierwszy i drugi też mogą kłamać, a tak w ogóle to morderstwa może nikt nie widział i zamordował trzeci, który dla niepoznaki wskazuje na czwartego. Otóż nie. Aby dociec kto kłamie wystarczy założyć, że ktoś jest mordercą. Wcześniej jednak rozpiszmy sobie uproszczoną wersję zagadki:
Pierwszy podejrzany: To nie ja.
Drugi podejrzany: To nie ja.
Trzeci podejrzany: To czwórka.
Czwarty podejrzany: To piątka.
Piąty podejrzany: To nie ja.
Dlaczego tak mocno uprościłem? Bo cała reszta informacji to mydlenie oczu i jest absolutnie zbędna. Piątka wcale nie musiał znaleźć ciała, a czwórka nie musiał często spacerować w okolicach miejsca zbrodni. Raz, że każdy może wymyślić swoją bajeczkę i nie musi ona być prawdziwa, dwa, że treść tej bajeczki nie ma udziału w dochodzeniu do prawdy.
Na przykład jeśli założymy, że morderca to numer jeden, otrzymujemy: Kłamstwo, Prawda, Kłamstwo, Kłamstwo, Prawda. Tylko po co 3 i 4 mają kłamać i wskazywać przypadkowe osoby? Ale to bez znaczenia. Jedyny scenariusz, w którym kłamie tylko jedna osoba to wskazanie czwórki jako mordercy. Wskazanie trójki daje: Prawda, Prawda, Kłamstwo, Kłamstwo, Prawda. Gdyby czwórka jako morderca powiedział "To nie ja", lub ostatecznie wskazał na trójkę, zamiast wskazywać przypadkową osobę, Holmes byłby w szachu (przynajmniej dopóki nie zdobyłby więcej danych). Ale czwórka okazał się głupi i w ten sposób doprowadził do sytuacji w której tylko jeden scenariusz pozwala na uzyskanie pojedynczego kłamstwa zdradzającego mordercę. Czyli czwórkę.

Zostaje nierozwiązana zagadka 46, czekam.
Złowrogi Ostrzeliwujący Regularnie Aroganckich Nieprzyjaciół Narwaniec
"Samson często strugał kołki. Po pierwsze, wyjaśniał, jest to czynność w sam raz dla idioty, na jakiego wygląda. Po drugie, mawiał, struganie kołków uspokaja, wpływa korzystnie na system nerwowy i trawienny. Po trzecie, tłumaczył, rżnięcie drewna pomaga mu podczas wymuszonego przysłuchiwania się dyskusjom o polityce i religii, albowiem zapach świeżego wióra łagodzi odruchy wymiotne. "
merowe #186
User title: Smutny
Member since Jan 2007 · 2166 posts · Location: Zamość
Group memberships: Strażnicy, Użytkownicy, Zdarzeniowcy
zagadka 53 jak się nie mylę:

Jeśli:
2 + 3 = 10
7 + 2 = 63
6 + 5 = 66
8 + 4 = 96
To ile jest:
9 + 7 = ???

podobno rozwiążą to osoby z IQ powyżej 120. nie wiem. mi to zajęło 30 sekund.
Zooltan #187
Member since Jul 2010 · 222 posts
Według tego

9 + 7 = 144

30 sekund? No nieźle, ja myślałem nad tym z minutę- dwie.
Moja ekipa Wędrowców na chwilę obecną składa się z:
Grothgar [13537]
Antanir [13618]
Atarla [14225]
merowe #188
dobrze.
Mistral #189
Nieźli jesteście. Mi to zajęło z 10 min.
Kaniponk (Administrator) #190
Member since Jan 2007 · 1796 posts · Location: UTG
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, Strażnicy, Użytkownicy
54 - prosta
Jest synem mego ojca a nie jest moim bratem.
Kto to?

55 - nieco trudniejsza
Król miał trzech mędrców: Wysokiego, Średniego i Niskiego. Aby sprawdzic czy rzeczywiscie są dobrzy wymyślił fortel
- Słuchajcie moi mędrcy oto mam pięć szlafmyc: 2 czarne i 3 białe, każdemu z was nałożę jedną i każę zgadywać jaki kolor ma szlafmyca na jego głowie.
Król ustawił mędrców w kolejności: Niski, Średni, Wysoki, w ten sposób aby Wysoki widzial dwóch pozostałych, a Średni tylko Niskiego.
- Zgadujcie! - zakrzyknął.
Wysoki odpowiedział: nie wiem
Średni odpowiedział: nie wiem
Niski pomyslał i odpowiedział...

Co odpowiedział?

56 - znow prosta
Pan A stwierdza, że pan B kłamie
Pan B stwierdza, że pan C kłamie.
Pan C stwierdza, że pan A kłamie i pan B też kłamie.
Który z tych panów kłamie, który zaś mówi prawdę?

57 - na wyobraznie
Wyobraź sobie, że grasz z szatanem w szachy. Jesteś królem. Jeśli się ruszysz, czujesz się wystraszony, bo szatan cię zabije, a gdy nie ruszysz się z miejsca, to też. Gdy zrezygnujesz, to też cię zabije.

Co zrobisz, abyś nie miał ani strachu ani śmierci?
Be the kind of player that when your fingers hit a keyboard each morning, Vandhall says:
"Oh crap. He's up"
This post was edited on 2011-05-11, 02:55 by Kaniponk.
merowe #191
54
siostra?
Jeremiasz #192
Member since Jan 2007 · 829 posts · Location: Mysłowice
Re up : siostra nie jest synem. Prawidłowa odpowiedź to osoba zadająca pytanie( pod warunkiem że jest to mężczyzna)

55 Jeśli naprawde jest dobrym mędrcem to odpowiedział że ma wie i że ma białą
[Image: http://img140.imageshack.us/img140/3554/onikb4.jpg]
This post was edited on 2011-05-11, 11:00 by Jeremiasz.
Gwaihir #193
Member since Aug 2007 · 1211 posts · Location: Kraków
Quote by Jeremiasz:
55 Jeśli naprawde jest dobrym mędrcem to odpowiedział że ma wie i że ma białą

Ewentualnie mógłby nieco rozwinąć swą wypowiedź. :)

Tok rozumowania tego najniższego:
Skoro najwyższy jest mędrcem, więc człowiekiem rozgarniętym i nie był w stanie udzielić odpowiedzi, to znaczy, że zobaczył na głowach niższych mędrców albo 2 białe, albo czarną i białą czapkę. Gdyby zobaczył dwie czarne byłby pewien, że on musi mieć na głowie białą.
Średni również był mędrcem (więc rozgarnięty podobno) zatem doszedł do wniosku, że skoro najwyższy mędrzec nie wiedział, to zobaczył dokładnie jeden z dwu opisanych powyżej schematów, ale skoro i on (średni mędrzec) nie był w stanie udzielić odpowiedzi, to znaczy, że na mojej głowie zobaczyć musiał czapkę białą, bo gdyby zobaczył czarną, bazując na (nie)wiedzy najwyższego mędrca wiedziałby, że biała musiałaby być na jego głowie.

Fajna zagadka. :)
[Image: http://diverseworld.eu/radek/oni.jpg]
Baenre.
Vandhall (Administrator) #194
Member since Jan 2007 · 4385 posts · Location: Kathanorn
Group memberships: Administratorzy, Użytkownicy
In reply to post #190
54. Ojczulek miał jednego syna... więc to pewno ten co pyta. Tu chyba jest więcej odpowiedzi... jeśli ojciec ma konkubinę i ma z nią drugiego, no to mamy drugą odpowiedź. Chociaż nie wiem czy wtedy można o nim powiedzieć że to brat. W każdym razie pierwsza odpowiedź na pewno poprawna ;)

55. Jak wysoki nie wie to znaczy że pozostali na pewno nie mają czarnych mycek obaj jednocześnie i to jest tu kluczowe. Mają albo różne albo obaj mają białe. Średni też nie wie, gdyby mały miał na łbie czarną to wtedy z pewnością mógłby powiedzieć że on sam ma biała (dzięki temu co wysoki powiedział)... ale nie wie bo mały ma białą.
No i mały dzięki pozostałym dwóm wie, że ma biała. I tak to zawsze jest mali górą :D

56. Za dużo czasu na te zagadki... więc najpierw założyłem, że C ściemnia. Jeśli tak to B dobrze gada, no a jak B dobrze gada to A też zalewa ;)

57. A od szatana to ja się będę trzymał z daleka! Ale czy szachy mają jakieś ograniczenia czasowe? Jak nie to dumałbym aż do sądu ostatecznego :D

Edit. Jednak za długo myślałem :D
[Image: http://idarionis.com/mainpagedata/banery/banminisorc.jpg]
W zasadzie nie jestem materialistą. Jednakowoż entuzjazm w pracy
jest wprost proporcjonalny do wysokości stanu konta.
Ystredd #195
Member since Apr 2010 · 316 posts · Location: Na Mazurach
Pan C - mówi prawdę, to Pan A i B kłamie, ale jeśli A kłamie, to B mówi prawdę i te stwierdzenia się wykluczają.
Pan A - skoro mówi prawdę, to B kłamie, a skoro on kłamie, czyli C mówi prawdę, to A kłamie (co wyklucza jego wiarygodność), i B kłamie.
Pan B - jeśli on mówi prawdę, to C kłamie, mówiąc, że i A, i B kłamią. Czyli C mógłby powiedzieć, nie kłamiąc, że A, lub B kłamią, co jest prawdą. Pan B mówi prawdę.

Jak to nie tak to ja już nie będę sobie zawracać głowy tym typem zagadek  :-O

Zagdka 57:

Jeśli jestem Królem na szachownicy: Robię roszadę i chowam się za pionkami.  :-D

Jeśli jestem normalnym królem (człowiekiem): Każę grać z Szatanem mojemu poddanemu, ewentualnie jeńcowi wojennemu  :-D
[Image: http://img838.imageshack.us/img838/2922/nazwyqd8.png]
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Page:  previous  1  2  3 ... 11  12  13  14  next 
Go to forum
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20120620-dev, © 2003-2011 by Yves Goergen
Page created in 198.7 ms (142.7 ms) · 148 database queries in 24.3 ms
Current time: 2020-09-21, 11:37:27 (UTC +01:00)