Not logged in. · Lost password · Register
Forum: Wanderer Game Offtopic RSS
Czytałem ciekawą książkę...
... i chcę jeszcze poczytać!
Page:  1  2  next 
Vandhall (Administrator) #1
Member since Jan 2007 · 4380 posts · Location: Kathanorn
Group memberships: Administratorzy, Użytkownicy
Show profile · Link to this post
Subject: Czytałem ciekawą książkę...
Jak to przykładny tata wieczorami synowi czytam literaturę, zaczynam od jego bajek. Kilka krótkich i potem zgodnie z umową jest czytana głośno książka taty. W ten sposób odświeżyłem sobie już kilka starych pozycji.

Kiedyś przez przypadek kupiłem jedną taką i przyszła na nią kolej - zacząłem czytać. Okazało się, że jest to pierwsza książka pierwszej części trylogii. Każda część po 2 książki... razem 6 sztuk. Po pewnym czasie tak wsiąknąłem, że zacząłem szukać po necie reszty. Niestety wydawnictwo Fantastyka wyczerpało nakład i nie wznowiło go. Znalazłem jednak gdzie indziej, w "MAG" - tanio, małe literki, mały format a grube i kompletnie niszczący projekt okładki, wstrętny napis że Sapkowski poleca... no nic kupiłem przyrzekają sobie że obetnę, albo chociaż zamażę :)

Początkowo 2 część czytało się gorzej bo przyzwyczaiłem się do tamtego formatu i większych literek, najgorsza jednak była zmiana niektórych nazw własnych... makabra. Dali takie poronione określenia odnoszące się do charakteru postaci... przykładowo zmienili  nowicjusza z klasztoru na Prawy, kapitana piratów Bystry, dalej Słodka, Arogant itp. Nie wiem czemu to zrobili, raziło jednak potem nie zwraca się na to uwagi bowiem dzieło jest znakomite... całą trylogię przeczytałem i były momenty, że zmuszałem się by skończyć żeby za szybko nie przeczytać.

A mowa o trylogii "Kupcy i ich żywostatki" autorki Robin Hobb. Polecam.

No i teraz mam problem, poleci ktoś coś ciekawego? Najlepiej fantasy ew. SF i proszę o coś co ma więcej niż jedną księgę, bo jak coś jest dobre to potem człowiek się denerwuje że już koniec i tak szybko, ledwie się akcja rozwinęła... najlepiej to tak 3-6 ksiąg, albo i więcej ;)

Na forum jest temat o książkach ale przy okazji czegoś innego, tu można by pisać tylko o książkach godnych polecenia ;)
[Image: http://idarionis.com/mainpagedata/banery/banminisorc.jpg]
W zasadzie nie jestem materialistą. Jednakowoż entuzjazm w pracy
jest wprost proporcjonalny do wysokości stanu konta.
Marqs #2
User title: Maruda Wszechmocny
Member since Jan 2007 · 3959 posts
Group memberships: Użytkownicy, WD Global
Nie podawajcie mu, nie podawajcie! Się wciągnie i awanse będą na gwiazdkę a nowe miasta na Wielkanoc 2015 ;)

A tak całkiem serio to ja bardzo dobrze i Eragona (3 tomy, czwarty w drodze) i Achaję (3 tomy) wspominam. Choć dziecku żeby czytać to zdecydowanie bardziej to pierwsze ;)

No i w sumie temat przydatny, sam sobie Trylogię Mrocznego Elfa przeczytałem parę dni temu ale jakoś mnie nie porwało i szukam czegoś nowego.
Miecze! Miecze! Miecze!
I czary dla lekkozbrojnych też!
This post was edited on 2010-07-20, 20:38 by Marqs.
Zorann (Administrator) #3
User title: Ten który czuwa
Member since Jan 2007 · 4834 posts · Location: http://www.zmm.ow.pl/mapa.jpg
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, PBF Game Master, Strażnicy, Użytkownicy
Oczywiście Hobbita, a następnie Władcę Pierścieni (bo to przecież dalszy ciąg, więc już są 4 książki, bo grubość WP rekompensuje chudość tej pierwszej) małemu już czytałeś? :D
Silmarillion też jest w komplecie, aczkolwiek to nie jest łatwa lektura i tej książki do tego celu bym nie polecił, porównać można go do mitów i teoretycznie czytać kawałkami, ale pamiętam jak sam to czytałem - dwie kartki do przodu, trzy do tyłu, pięć do przodu, znowu parę wstecz i tak cały czas ;)

Co do Sapokowskiego to traktuj to jako opinię fachowca z dziedziny, wiem, że nie przepadasz za nim jako za osobą prywatną, ale odradzam niszczenie książek ;)
Saga wiedźmińska to w końcu na dobra sprawę 2 tomy opowiadań + 5 tomów książki. Kawał dobrego fantasy, ale to dla Ciebie, bo jeśli chciałbyś to czytać dziecku to nie wiem czy dawałbyś radę na bieżąco improwizować z cenzurą i tłumaczyć wielowątkową fabułę i dlaczego tyle tam mordowania ;)

Bodajże Orlica mi polecała kiedyś Trylogię Czarnego Maga, są 3 tomy + prequel: http://kipme.pl/i/img_usr//480//trudi_nagrody.jpg
Niestety nie miałem jeszcze okazji się zapoznać bliżej, może ktoś kto przeczytał napisze więcej.

Polecam jak pisze Marqs Eragona - czytałem tylko pierwszy tom, ale wyraźnie się nadaje i w związku z tym sądzę że można polecić i kolejne części. Fabuła jest prosta, ale przyjemnie się czyta. Myślę, że powinieneś od tego zacząć.

A i jest jeszcze Harry Potter. Wiem, że opinie są różne, ale pierwsze tomy są w sam raz dla dzieci, a kolejne coraz mroczniejsze adresowane jakby do coraz starszych odbiorców potrafią wciągnąć. Całe 7 tomów, jestem przekonany, że małemu się spodoba.

Ile w ogóle "Boduchowo małe v1.0" ma już lat? Nie tak dawno się nim chwaliłeś, a teraz widzę, że już przetrawił z Tobą 6-tomowa powieść? :D
Złowrogi Ostrzeliwujący Regularnie Aroganckich Nieprzyjaciół Narwaniec
"Samson często strugał kołki. Po pierwsze, wyjaśniał, jest to czynność w sam raz dla idioty, na jakiego wygląda. Po drugie, mawiał, struganie kołków uspokaja, wpływa korzystnie na system nerwowy i trawienny. Po trzecie, tłumaczył, rżnięcie drewna pomaga mu podczas wymuszonego przysłuchiwania się dyskusjom o polityce i religii, albowiem zapach świeżego wióra łagodzi odruchy wymiotne. "
Vandhall (Administrator) #4
Member since Jan 2007 · 4380 posts · Location: Kathanorn
Group memberships: Administratorzy, Użytkownicy
Za 3 miesiące 3 lata mieć będzie, także już powoli trzeba dziecko przygotowywać na rozmowy o "tych sprawach" bo jak nie od ojca to od dzieci w przedszkolu się wszystkiego dowie :D

Pierwsze bajki są dla niego i tu liczy się treść, drugi etap czyli moja książka to moja bajka i czytam co mi odpowiada - taka umowa. Hobbita i WP już czytałem, podobnie Wiedźmina wszystkie części, Potter jakoś mi nie podchodzi kojarzy mi się z Akademią Pana Kleksa, co oczywiście nie jest złe ale wole coś dla starszych dzieci ;)

Czyli na ten moment Eragon, poszukam gdzieś wysyłkowo.
[Image: http://idarionis.com/mainpagedata/banery/banminisorc.jpg]
W zasadzie nie jestem materialistą. Jednakowoż entuzjazm w pracy
jest wprost proporcjonalny do wysokości stanu konta.
Amsun #5
User title: Sunset Haste
Member since Jul 2007 · 1088 posts · Location: Wiocha of Głogowo
Group memberships: Użytkownicy
In reply to post #3
Trylogia Czarnego Maga spisana przez Trudi Canavan jest jak najbardziej godna polecenia  :-)

Znaczy... mój zbiór fantasy nie poszerza się w jakimś wielkim tempie, dlatego mam w zasadzie 'tylko' 5 historii, które trzymam zawsze blisko  :-)

1. 18 książek autorstwa R. A. Salvatore (Trylogia Mrocznego Elfa, Trylogia Doliny Lodowego Wichru, Dziedzictwo Mrocznego Elfa, Ścieżki Mroku, Trylogia Klingi Łowcy. Chociaż ostatnio przekwalifikowali to wszystko na 'Legenda Drizzta' co osobiście mi się bardzo nie podoba, bo mimo, że Drizzt jest często głównym bohaterem, to jednak jest też dużo innych, równie głównych bohaterów...)
2. 6-cio tomowa 'Diuna' autorstwa Franka Herberta
3. Trylogia Czarnego Maga autorstwa Trudi Canavan
4. Trylogia Nocnego Anioła autorstwa Brenta Weeksa (aczkolwiek to już jest trochę bardzo poważne dark fantasy...)
5. Zwiadowcy (5 ksiąg) autorstwa Johna Flanagana (a to już się bardzo przyjemnie czyta  :-D )

Chciałem napisać coś więcej na temat każdego punktu, ale zauważyłem jak beznadziejnie mi to wychodzi, więc się poddałem...
Radość, która zwalcza złość. Tego nigdy dość!
Istota wyższa zarządzająca losami: człeka Twardziela, człeka Weterana, człeka Rycerza, człeka Kleryka, elfiej Magiczki, elfiej Łuczniczki, kobiety Mniszki, elfa Wojownika.
Lothinel #6
Member since Mar 2008 · 302 posts · Location: Białystok
Kroniki "Dragon Lance" (Smoki jesiennego zmierzchu, Smoki zimowej nocy, Smoki wiosennego świtu, Smoki letniego płomienia) - Margaret Weis, Tracy Hickman.

Co prawda czytałam już dawno, ale pamiętam, że podobało się ;)

No i Stephen King "Mroczna Wieża" - jedynie 7 tomów, a każdy kolejny grubszy :D
Elf na długo pozostaje pod wrażeniem jakie wywołał na innych...

[Image: http://img3.imageshack.us/img3/3530/wilczyuserbar5b.png]
Należę do klanu, co nie znaczy, że zgadzam się ze wszystkimi wypowiedziami jego członków... często nawet wręcz przeciwnie.
Mistral #7
Member since May 2010 · 996 posts · Location: Południe Europy
Moja wiedza o książkach z fantasy raczej by się w tym wyczerpała w waszych postach. Brakowało mi tu tylko Pratchetta.

Czy to ma być sama fantastyka? <_< Jeśli tak to nie czytajcie poniżej:

z nie-fantasy, a nawet z klasyki by się coś znalazło:
"Z pamiętnika Adama i Ewy" M. Twain (krótko i bajkowato)
"Przygody Tomka Sawyera" M. Twain (trochę dłużej i przygodowo)
"Hrabia Monte Christo" A. Dumas (przyjemna intryga)
"Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa (lubię rosyjskie klimaty początku XIX w.)

"Diuna" jeśli chcesz coś grubego
[Image: http://idarionis.com/mainpagedata/banery/banminiarch.jpg]
"So remember to keep your mind sharp and your teeth clean!"
Arlington Public Library terminal
Minkiel #8
Member since Apr 2007 · 1291 posts
Group memberships: Animatorzy, Użytkownicy, WD Global
Skoro czytałeś dzieciakowi wiedźmina to można postawić coś takiego jak Achaja.
I jeśli Ty też nie czytałeś jeszcze to koniecznie na pierwszy plan. :)

[Image: http://images30.fotosik.pl/165/9d3e0c1867174e9fm.jpg]

Serwis nart Kraków
Kalgherion #9
User title: Knight
Member since Jan 2007 · 798 posts · Location: Koszalin
Group memberships: Skrybowie, Użytkownicy
Ja również mogę polecić RA Salvatore i jego Drizzta. Przez tą całą serię zarwałem kupę nocy i jest to pierwsza i jak do tej pory jedyna książka/seria przez którą musiałem się zmuszać aby ją odłożyć i iść spać.
Serię Dragonlance'a też polecam. Czytałem już bardzo dawno, ale pamiętam, że dobre było.
Kalgherion [40]
"Madness is out there!"
http://idarionis.myminicity.com
Zooltan #10
Member since Jul 2010 · 222 posts
Idealne dla dziecka wydają mi się Opowieści z Narnii. Czytałem je parę dobrych lat temu, gdy byłem jeszcze dzieciakiem, i pamiętam że byłem zachwycony. Wspaniały bajkowy świat z podziałem dobro- zło i niebagatelnym przesłaniem.

Polecam też Eragona- lektura miła, łatwa i przyjemna, 'ugrzeczniona' do granic możliwości.

Jako coś bardziej dojrzałego polecam sagę R. R. Martina 'Pieśń Lodu i Ognia' Polityczne rozgrywki w mrocznym średniowiecznym świecie fantasy- wciąga jak diabli. A kolejne tomy są baaardzo grube.
Moja ekipa Wędrowców na chwilę obecną składa się z:
Grothgar [13537]
Antanir [13618]
Atarla [14225]
plankton #11
Member since Sep 2009 · 54 posts
wiedźmin dla dziecka uuu nieładnie :)

a ja polecam Pilipiuka serie o Wędrowyczu(Kroniki Jakuba Wędrowycza • Czarownik Iwanow • Weźmisz czarno kure... • Zagadka Kuby Rozpruwacza • Wieszać każdy może • Homo bimbrownikus :))-średnio dla dziecka ale jak wiedźmina czytałeś :)
oraz serie z okiem jelenia tu jeż względnie łagodnie

a z obcokrajowej jest świetna seria tu dam linkahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Temeraire_%28cykl_fantasy%29 i to bez problemu nadaje się dla dziecka

a tak w ogóle to może przygody z wnd zaczniesz czytać dziecku

edit. Jeszcze na podstawie pratchetta dziecko dobrze zrozumie świat :)
This post was edited on 2010-07-21, 16:31 by plankton.
Losstarot (Administrator) #12
Member since Jan 2007 · 2618 posts · Location: Śląsk
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, ScriptMaker, Strażnicy, Użytkownicy
Mi się wydaje że jak Vand czyta już Swoje książki to dziecko jest już w krainie snów, co nie przeszkadza w dalszym czytaniu :D
Wanderer !!!
Aayren ili Essen #13
Member since Jul 2007 · 1575 posts · Location: Kraina Niebieskich Migdałów / Lublin
Group memberships: Animatorzy, Strażnicy, Użytkownicy
 Z tego co nie było:
 "Pan Lodowego Ogrodu" Grzędowicza. Czytałem 2 tomy i pewnie przez to oblałem 3krotnie egzamin z matematyki. Po świecie pałęta się też tom trzeci, a czwarty albo już jest albo właśnie się zbliża. Fantasty z elementami SF.
[Image: http://stat.rumandmonkey.com/tests/1/6/5261/20802.jpg]
Kamael #14
Member since Nov 2007 · 29 posts
Zdecydowanie godne polecenia są cykle Pieśń lodu i ognia - Martina, Malazanska księga poległych Ericsona, swietny jest Hyperion Simmonsa, ksiazki Feista ( pamieta ktos jeszcze Betrayal at Krondor ?), Lukanienki i pewnie sporo innych ale te to obowiazkowa lektura jak ktos lubi fantastyke.
Zorann (Administrator) #15
User title: Ten który czuwa
Member since Jan 2007 · 4834 posts · Location: http://www.zmm.ow.pl/mapa.jpg
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, PBF Game Master, Strażnicy, Użytkownicy
3 lata... Tak mi właśnie bardziej to pasowało, że dzieciak za wiele z tego co czytasz nie rozumie (tudzież rozumie więcej niż można by się spodziewać, o ile nie śpi) i można zwiększyć tolerancję ;)
W każdym razie to mocno poszerza ofertę, żeby daleko nie szukać - Stephen King. Mroczna wieża to 7 tomów, ale warto w przypadku tego autora zrezygnować z reguły opasłych dzieł wielotomowych i sięgnąć po inne książki. Można się tu pokusić nawet o coś bardzo krótkiego - zbiory opowiadań. Opowiadania szybko się kończą, ale opowiadanie tym się właśnie od powieści różni. Jest krótkie, ale intensywne, a opowiadania Kinga to zdecydowanie coś godnego uwagi. Stąd polecam zrezygnować w tym przypadku z reguły wielotomowej, bo naprawdę warto. A i odskoczenie od fantasy/SF też jest wskazane, zwłaszcza w jednym przypadku - znowuż nie będę oryginalny i polecę oczywistość którą możliwe, że znasz, a jeśli nie, to naprawdę warto poznać - Zielona Mila. Jestem pewien, że nie pożałujesz jej lektury (poza żałowaniem, że się skończyła) i chętnie sięgniesz po inne dzieła mistrza ;)

Jeszcze ciekawostka dla fanów: 8-odcinkowy miniserial będący ekranizacją 8 opowiadań. O dziwo wcale nie jest zły, ale tu ostrzeżenie - absolutnie nie polecam tego oglądać, jeśli się nie czytało odpowiednich opowiadań ;)
http://iitv.info/marzenia-i-koszmary-stephena-kinga/
Złowrogi Ostrzeliwujący Regularnie Aroganckich Nieprzyjaciół Narwaniec
"Samson często strugał kołki. Po pierwsze, wyjaśniał, jest to czynność w sam raz dla idioty, na jakiego wygląda. Po drugie, mawiał, struganie kołków uspokaja, wpływa korzystnie na system nerwowy i trawienny. Po trzecie, tłumaczył, rżnięcie drewna pomaga mu podczas wymuszonego przysłuchiwania się dyskusjom o polityce i religii, albowiem zapach świeżego wióra łagodzi odruchy wymiotne. "
This post was edited on 2010-07-22, 00:23 by Zorann.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Page:  1  2  next 
Go to forum
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20120620-dev, © 2003-2011 by Yves Goergen
Page created in 693.5 ms (206.3 ms) · 148 database queries in 64.2 ms
Current time: 2019-10-20, 17:18:37 (UTC +01:00)