Not logged in. · Lost password · Register
Forum: Play By Forum / Twórczość własna Twórczość własna RSS
Komentarze do opowiadania Śmierć przychodzi za dnia
lopata #1
Member since Feb 2007 · 523 posts · Location: Czy to ważne?:P
Group memberships: Użytkownicy
Show profile · Link to this post
Subject: Komentarze do opowiadania Śmierć przychodzi za dnia
Widząc, że ten dział leży martwym, nie mogłem przejść obojętnie. Postanowiłem stworzyć coś dla forumowiczów i (tu głównie) dla swoich graczy. Opowiadanie, powieść jak kolwiek to nazywać, osadzona jest w świecie Warhammera. Czyli jest to fantastyka. Tutaj oczekuję komentarzy. Na początek zamieściłem prolog(tak PROLOG :-) ) a w niedługim czasie jeśli będzie zainteresowanie zamieszcze pierwszy rozdział.
"...a ścieżka, którą podążać będą zaścieli trawy krwią bezbronnych i niewinnych. Szczątki ludzkie wskrzeszać będą do swych armii aż do upadku wszelkiego życia. Nim słońce..."

Same plusy...a minusy to też plusy;)
maRcus #2
Member since Feb 2007 · 1845 posts · Location: Łódź
Niezłe.. Ale mógłbyś "kilometr" zastąpić czymś innym, skoro zastosowałeś takie miary czasu jak "wschód" czy "trzecia zima". Wrzucaj następne :)
Grogan Dwarf Mercenary 315 lvl
Mordred Lothor Human Invader 293 lvl
Milla Human Paladin 203 lvl
Isabell Human Priest 188 lvl
Belian Dwarf Guardian 161 lvl
Dinnaroth Elf Battlemage 145 lvl
Morien Isslur Elf Battle Bowman 132 lvl
Zorann (Administrator) #3
User title: Ten który czuwa
Member since Jan 2007 · 4866 posts · Location: http://www.zmm.ow.pl/mapa.jpg
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, PBF Game Master, Strażnicy, Użytkownicy
Troche tradycyjnych bledow stylistycznych jakie czesto popelniasz - popracuj nad tym, bo sie rzucaja w oczy i utrudniaja czytanie a czasem i zrozumienie tekstu.
Troche Marchewowate przecinki ;)
Opowiadanie zaczyna sie dobrze ale jest za krotkie jeszcze, zeby chwalic :)
Złowrogi Ostrzeliwujący Regularnie Aroganckich Nieprzyjaciół Narwaniec
"Samson często strugał kołki. Po pierwsze, wyjaśniał, jest to czynność w sam raz dla idioty, na jakiego wygląda. Po drugie, mawiał, struganie kołków uspokaja, wpływa korzystnie na system nerwowy i trawienny. Po trzecie, tłumaczył, rżnięcie drewna pomaga mu podczas wymuszonego przysłuchiwania się dyskusjom o polityce i religii, albowiem zapach świeżego wióra łagodzi odruchy wymiotne. "
lopata #4
Czym kilometr zastąpić musiałbym poszukać bo angielskopodobne twory korzystają z mil, więc na nich polegać nie mam co. A Zorann, nie bardzo te błędy stylistyczne widze ;-) Mogę prosić konkretniej abym mógł to poprawić. No i co do długości. To prolog. A więc w większości przypadków nie jest to nawet 1/3 rozdziału. Planuje pojedyńcze rozdziały mieć znacznie dłuższe.

Edit: Zamieściłem już pierwszy rozdział. Miłego czytania i czekam na komentarze.
"...a ścieżka, którą podążać będą zaścieli trawy krwią bezbronnych i niewinnych. Szczątki ludzkie wskrzeszać będą do swych armii aż do upadku wszelkiego życia. Nim słońce..."

This post was edited on 2009-01-11, 11:22 by lopata.
maRcus #5
Member since Feb 2007 · 1845 posts · Location: Łódź
Stajen, boisk czy innych tworów, mógłbyś nawet własną nazwę wymyślić..
Grogan Dwarf Mercenary 315 lvl
Mordred Lothor Human Invader 293 lvl
Milla Human Paladin 203 lvl
Isabell Human Priest 188 lvl
Belian Dwarf Guardian 161 lvl
Dinnaroth Elf Battlemage 145 lvl
Morien Isslur Elf Battle Bowman 132 lvl
Zorann (Administrator) #6
Group memberships: Administratorzy, Animatorzy, Global Makers, PBF Game Master, Strażnicy, Użytkownicy
In reply to post #4
skorzystaj z cudzej pracy: http://idarionis.com/?Category=jedn ;)
Zbyt precycyjne podawanie wielkosci jest kuszace - wiem po sobie - ale tez i niepozadane, niech bedzie jakis bufor dla domyslow, to i czytelnik sobie sam ta odleglosc tak przedstawi, jak z opisu bedzie mu sie wydawalo logiczne i bedzie lepiej :)
Stad wlasnie rozmaite "okolo wiorsty", czy "dziesiate czesci stajania" sa pozadane ;)

A bledy, skoro chcesz (Nie twierdze, ze wszedzie mam racje, takze bedzie milo, gdyby w razie czego mnie poprawiono, czlowiek sie cale zycie uczy):
Jego długie do ramion, blond włosy pomimo, że były spięte w kitkę, rozwiały się unosząc w tańcu na wietrze.
Bardzo dowolny styl stosowania przecinkow ;)
ale nie bede sie ich wiecej czepial bo przecinki to rzecz na ktora szkoda amunicji, niemniej jednak ich brak/nadmiar daje znac o sobie co chwila ;)

dosłyszał szelest liści spowodowany jednostajnym tąpnięciem.
trudno ustalic, czy tapniecie bylo jedno (jednokrotne), czy jednostajne, czyli powtarzalne, ale uzyles z kolei liczby pojedynczej w opisie.

Kiedy wędrowiec odwrócił się, dostrzegł elfiego łowcę. Ubrania były wykonane ze zwierzęcych futer (...)
Czyje ubrania? Powinienes nowe zdanie zaczac w stylu "Jego ubrania", albo "Ubrania miał", bo choc w drugiej czesci zdania nawiazales do wlasciciela ubran, to czytelnik bedzie zmieszany poczatkiem, ktory pojawia sie niezpodziewanie.
Bledem jaki tutaj popelniles jest czas. Wedrowiec odwrocil sie - teraz. Ubrania byly wykonane - w przeszlosci. Nagla, niezapowiedziana zmiana czasu.

Ścisnęli się klepiąc po plecach i ciesząc się z własnego
Za duzo "się", to drugie jest zbedne i niepotrzebnie "rozrzedza" zdanie.

(...)pozostałe osady też nie najcieplej o nim mówią. Pozostali merowie też nie potrafią (...)
"Pozostale X tez nie" - schemat powtorzony 2x tuz obok siebie.

(...)tak jak on sam na to sobie życzy.
Uh? W pelnym zdaniu tez jest to dosc enigmatyczny zlepek.

Nie miała nazwy. Zbyt krótko istniała aby mogła doczekać się swojej własnej nazwy.
Powtorzenie "nazwy".

szczurzej górze
Nazwa wlasna, duze litery? Glowy nie dam...

Nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Nie takiego.
Powtorzenie "takiego", aczkolwiek czytajac w odpowedni sposob mozna to wygladzic, niemniej jednak mnie podpadlo za pierwszym razem.

Nie posiadał chwili na naukę. Co z tego, że otrzymał księgę z czarami. Na dodatek tylko dwoma. A i tak tom był potężnie gruby. Co z tego, że posiadał księgę z czarami skoro nie miałnawet chwili na naukę.
W tych pieciu zdaniach zrobiles dwukrotne powtorzenie calego zdania :D
Calosc troche konfudujaca, ze sie tak empirycznie i paradoksalnie wyraze ;)

Pewnego dnia, raz jego mistrz musiał wyjechać
"pewnego dnia" i "raz" sie troche gryzie...

(...)jego mistrz musiał wyjechać na kilka dni, to tylko wtedy uczeń miał czas na nauki.
"to tylko wtedy" takie troche z choinki sie urwalo, nie pasuje do reszty zdania...

dźwięk był tak głośny i tak piszczący, że chłopak nie był w stanie stłumić tego we własnych uszach.
Za duzo wyszlo "tegów". O ile 2x "tak" podchodzi pod zwrocenie uwagi na sile dzwieku, o tyle "tego" juz przesadzilo z pchaniem sie do zdania. Mowimy o dzwieku w charakterze o "nim", a nie o "tym", nie zas o tych "glosach i piskach" zatem powinno byc "stłumić go we własnych".

Gdyby czar nie rozprysł się po chwili pewnie już by nie żył.
Kto, czar? :D
Optymalnie byloby: "Gdyby czar nie rozprysł się po chwili, chłopak pewnie już by nie żył. "

odważył się ponownie przećwiczyć cokolwiek.
"Czegokolwiek" moze?

No i ogolnie jak kazdy poczatkujacy pisarz, naduzywasz co jakis czas zaimkow, np "on", "jej", gdy sa one zbedne. to bardzo typowy ic zesty blad u kazdego :)

No, to by bylo... drugiej czesci nie oceniam, bo bym czytal pierwszy raz pod katem wyszukiwania bledow a to by sie moglo zle skonczyc ;)
"Samson często strugał kołki. Po pierwsze, wyjaśniał, jest to czynność w sam raz dla idioty, na jakiego wygląda. Po drugie, mawiał, struganie kołków uspokaja, wpływa korzystnie na system nerwowy i trawienny. Po trzecie, tłumaczył, rżnięcie drewna pomaga mu podczas wymuszonego przysłuchiwania się dyskusjom o polityce i religii, albowiem zapach świeżego wióra łagodzi odruchy wymiotne. "
Theodrus #7
Member since Feb 2008 · 376 posts
Parę razy chyba podałeś przykład nie będący błędem. Teraz pierwszy raz w życiu będę mógł wykorzystać tego co chcą w mnie wmusić w szkole. Dla ułatwienia będę cytować punkty z którymi się nie zgadzam.
Oraz ja też mogę się mylić :-D
Nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Nie takiego.
Tu raczej nie ma błędu. Nie wiem jak to się w prozie nazywa, ale w wierszach to jest przerzutnia. "Nie takiego" powtórzone ma położyć akcent na tą informację.
(...)pozostałe osady też nie najcieplej o nim mówią. Pozostali merowie też nie potrafią (...)
Paralelizm. Czym on dokładnie jest to nawet nie pamiętam. Ma jedną dużą zaletę, można się nim zasłonić w większości sytuacji. To może służyć do ukazania podobieństwa między dwoma zagadnieniami. Może to także być stylizacja biblijna, jednak w nią powątpiewam  ;-)
(...)jego mistrz musiał wyjechać na kilka dni, to tylko wtedy uczeń miał czas na nauki.
tutaj zamiast całego "to tylko wtedy" jedna rzecz jest nadprogramowa: "to"
Nie miała nazwy. Zbyt krótko istniała aby mogła doczekać się swojej własnej nazwy.
Nie wiem dlaczego, jednak opierając się na poznawaniu pozarozumowym (by wpasować się w kanon romantyzmu mogę dorzucić także obserwację przebijającego się przez naturę kosmosu ;-) ) uważam, że to zdanie jest wolne od błędu.
Zaczynanie od prologu jest już przerobione. Ciekawe może być zaczynanie od epilogu lub środka opowieści. Retrospekcja i jedziem dalej ;-)  Swoją drogą to może być ciekawy motyw, może kiedyś też coś napisze. W teorii jako mistrz gry pro sesja bono mógłbym coś jednak stworzyć.
lopata #8
Już przez gadu dostałem liste błędów i to ORTOGRAFICZNYCH, które musze poprawić. Zaraz biorę się za korektę i powinno być w porządku.

P.S. Nie krępować się z podobnymi postami jaki zamieścił Zorann. Jeśli chodzi o mnie to one nie zniechęcą mnie do pracy a wręcz przeciwnie. Spowodują poprawe kolejnych części i mam nadzieję powstanie czegoś na prawdę fajnego.

Co do niektórych przykładów to myślę, że Theodrus wyjaśnił to dość dobrze ;-)

Zorann (Administrator) #9
No wiesz... Theodorus, ze znalzales niescislosci to ja rozumiem, ale zeby mnie zaraz obrazac, od przerzutni wyzywac (akurat nie zgodze sie, bo enjambement stosuje sie w wierszach, ale nie w prozie).
No i ten paralelizm leksykalny... On od biedy moglby zostac  ale ja tam poezji w prozie nie uznaje i mnie takie formy kluja przy czytaniu niemilosiernie. Zatem idac tym tropem - nawet jesli jest to poprawne, to pisac tak sie nie powinno, bo zle sie to czyta ;)

Idac dalej:
Wystarczyloby napisac cos w stylu "Nie miała nazwy. Zbyt krótko istniała aby mogła się jej doczekać.". Poznawanie pozarozumowe lezy poza granica mojego poznania a wiec jest to przypadek tozsamy z paralelizmem :)

No, chyba ze Lopata z rozmyslem stosuje te paralele by urozmaicic opowiadanie pod katem zastosowanych konstrukcji jezykowych, jednoczesnie utrudniajac czytanie... W co jednak watpie ;)

W drugim poscie jest znacznie lepiej ale nie bede nic wymienial :)
Co do "wierzy maga" i jeszcze czegos co juz zapomnialem i tez z rz zamiast ż to tak... popraw szybko :D
lopata #10
Zacząłem prace nad drugim rozdziałem więc do soboty powinien się ukazać. Szkic już jest. Teraz tylko to ubrać, wypudrować i wrzucić.

lopata #11
Uporam się tylko z zalegającymi graczami w sesjach i zacznę pisać rozdział trzeci; Przyjaciele i wrogowie. Jeśli dobrze się zapre w sobie to będzie do weekendu.

Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20120620-dev, © 2003-2011 by Yves Goergen
Page created in 204.6 ms (149.7 ms) · 111 database queries in 9.5 ms
Current time: 2020-10-31, 12:20:41 (UTC +01:00)