Frequently Asked Questions

We are translating this page now

 1. Jak w to grać?
 2. Co to jest energia i kiedy ja tracimy?
 3. Kiedy energia sie odnawia i dlaczego tak wolno?
 4. Jak zdobyć złoto?
 5. A na co mi złoto?
 6. Mało zarabiam na pracy.
 7. Mam zawód i za masę energii dostaję prawie nic złota.
 8. Praca z wyższymi wymaganiami daje mi mniej złota. Powinno być więcej!
 9. Czy można sprzedawać rzeczy?
 10. Jak rzucać czary?
 11. Nie rzuca się czar mimo, że spełniam wymienione warunki.
 12. Nie rośnie mi umiejętność.
 13. Mam mniej strzał z łuku niż inni.
 14. Nie mogę trafić z łuku szczurów i nietoperzy.
 15. Mam łuk, a nie strzelam. Dlaczego?
 16. Nie mogę wykonać nawet najprostszej przygody.
 17. Co jest ważniejsze: dobra broń czy dobra zbroja?
 18. Czarodzieje, Adepci, Łucznicy są słabsi.
 19. Rasy i profesje są źle zbalansowane, innym idzie łatwiej.
 20. Która umiejętność jest najważniejsza?
 21. Mój człek ma % mniej dodge niż kolegi elf, a mimo to jestem wyżej.
 22. Dlaczego jest tak mało grafiki.
 23. Jak zwiększyć statystyki: siłę, zręczność itp.?
 24. Wygląd Karczmy. Napitek i posiłek, po co mi to?
 25. Jak jest uwzględnione dodatkowe 8% energii za spanie w dormitorium?
 26. Dlaczego ja mam mniej niż 8% za spanie w dormitorium!
 27. Na którym poziomie do Gildii?
 28. Mapy Bardy i Utreed są takie same. Czemu?
 29. W dwóch różnych miejscowościach jest jedna i ta sama przygoda.
 30. Co to są ordery i jak je zdobyć?
 31. Charyzma, na co to wpływa?
 32. Czy mogę atakować własne postacie?
 33. Jak jest liczone zużycie energii na arenie?
 34. Nagle rzucam mniej czarów w turze!
 35. Mam ujemny udźwig - CAP!
 36. Mam ujemną energię!
 37. Na przygodzie spędziłem: mało... co to ma być?!?
 38. Pokonałem strasznego potwora, ale słabszy jest wpisany w moich najlepszych!
 39. Ptaszek mi zniknął... ten przy queście!
 40. Wchodząc na stronę główną, mam język angielski. Czemu to tak?
 41. Czy mogę zginąć?
 42. Wydałem ordery u wiedźmy aby się czegoś dowiedzieć. Potem dałem wstecz!
 43. Co zrobić, gdy wciąż czegoś nie wiem?

1.Jak w to grać?

Energia to podstawa. To ona decyduje o tym czy można zwiedzać świat i czy można atakować. Nie jest potrzebna do zakupów, do rozmów, jedzenia i picia. Gra się bardzo prosto, w dużym uproszczeniu polega to na tym aby wykorzystać możliwie jak najlepiej posiadaną energię. Można na ataki na innych graczy, na odkrywanie nowych przygód - opcja SZUKAJ PRZYGODY w sekcji PRZYGODY, na przeżywaniu już odkrytych przygód, na ćwiczeniu i doskonaleniu umiejętności, hazardzie itp. Dobrze by było także zajrzeć TUTAJ jeśli nie wiesz jak zacząć.

2.Co to jest energia i kiedy ja tracimy?

Energia jest potrzebna do questów (PRZYGODY) i do atakowania graczy, hazardu i wejścia do gildii. Aby zaatakować innego gracza trzeba mieć minimum 1 punkt energii, po ataku energia zmniejsza się o ten 1 punkt. Potrzebna jest też do tego, aby odnaleźć przygodę (quest), zużycie jej jest różne, ale zwykle waha się od 2-7 punktów, zależy od tego jak daleko jest odnaleziony quest. Energia zużywa się podczas poszukiwania questów, jeśli nic się nie znajdzie tracimy 1 punkt. Energię zużywamy również do tego, aby wykonywać przygodę, zwykle każdy "krok" w queście to 1 punkt energii mniej, lecz mając rumaka będziemy mogli przeżyć przygodę nie męcząc się przy tym tak bardzo (oszczędność Energii). Poruszanie się pomiędzy miastami, naturalnie wymaga energii. W nawiasie podana jest odległość do miasta.
Np: [1320] - oznacza, że potrzebujesz 1320 kondycji (STAMINA) aby dojść do miasta. Jeżeli kondycji masz 250 to, że zużyjesz 6 energii na dojście. Energię można też stracić w specjalnych sytuacjach, zwykle przy wszelkich próbach oszustwa.

3.Kiedy energia sie odnawia i dlaczego tak wolno?

Energia odnawia się z prędkością 1 punkt na 15 minut czasu rzeczywistego. Nie trzeba być online aby energia rosła! Rośnie zawsze, aż osiągnie poziom 50 punktów i jeśli wcześniej lub w tym momencie jej nie wykorzystasz... to będzie się marnować. Czyli co 12 godzin i 30 minut masz pełny zasób energii. Są miejsca gdzie energia będzie rosła szybciej, np.: jeśli wynajmiemy sobie pokój i będziemy w nim siedzieć (spać), to przyrost będzie szybszy, np.: w dormitorium (dostępne w KARCZMIE - Noclegi) energia regeneruje się przykładowo 10% szybciej, w osobnym pokoju o 20% - to ile procent zależy od karczmy w danym mieście, różne karczmy mają różne standardy noclegów.

Opłaca się zużyć całą energię i wylogować się właśnie wchodząc do dormitorium. Najlepiej to robić, kiedy nie zmierzasz się logować przez parę godzin.

4.Jak zdobyć złoto?

Jest kilka sposobów. Pierwszy z nich polecany na początku gry to atakowanie innych. Można to robić w sekcji ARENA => POJEDYNEK należy kliknąć ATAK. Jeśli wygrasz, być może dostaniesz złoto i doświadczenie. Drugi sposób to wykonywanie questów. Za całkowite wykonanie questu - przygody jest nagroda, zwykle pieniężna. Ale nie trzeba przejść całej przygody, aby coś na szwendaniu się po okolicy zarobić. Albowiem, za zabicie niektórych potworów można dostać punkty doświadczenia i złoto - np.: gobliny, gnomy itp. Trzeci sposób to turnieje, należy wziąć udział w turnieju i odpowiednio wykazać się. Turnieje są organizowane rzadko, dlatego pilnie trzeba ich wyglądać, aby nie przegapić okazji. Czwarty sposób to sprzedaż ekwipunku, wpierwej jednak trza go mieć! Kolejny sposób to praca - dostępna w panelu u góry ekranu. Można również zainwestować w hazard, lecz nie każdemu jest dane wzbogacić się w ten sposób, o czym możemy sie przekonać w specjalnym rankingu (opcja RÓŻNE => RANKINGI dostępna w panelu u góry ekranu).

5. A na co mi złoto?

Złoto to ważna sprawa. Możesz kupić za nie różnoraki sprzęt zwiększający twoje szansę w starciu z licznymi przeciwnikami, czyli zbroje, oręż do walki w zwarciu i na dystans. Czary obronne i ofensywne też swoje kosztują. Dodatkowo aby dostać promocję - awans w gildii, też go będziesz potrzebował. A i aby na turniej się zapisać należy też uiścić opłatę, bez tego ani rusz! Wreszcie złoto przyda się do podnoszenia swoich umiejętności - w gildiach, a uzależnione to jest od wartości danego skilla.

6.Mało zarabiam na pracy.

Należy tak sobie wybrać pracę, aby pasowało to do rasy! Dwarf będzie świetnie sobie radził u młynarza nosząc worki, pracując u kowala, Elf kiepsko, ale lepiej będzie zbierał zioła i naganiał zwierzynę podczas łowów! Kluczem tu jest dobry wybór. Praca na początku przynosi niewiele złota i jest to słaba alternatywa wobec ataków i przygód. Jednak warto pracować bo można zdobyć umiejętność nie bitewną np: cieśla. Takie umiejętności warto doskonalić, bo z czasem można nieźle zarabiać.

7.Mam zawód i za masę energii dostaję prawie nic złota.

Przy niskiej płacy za daną pracę i przy niskiej umiejętności w danym zawodzie, niestety może się zdarzyć niewielka ilość zarobionego złota.
Czy poświęci się pracy 10 razy 10 energii, czy 1 raz 100 energii, to nie powinno mieć znaczenia przy wielu próbach. Ryzykuje się jednak tym, że wydając 100 energii za jednym razem można trafić na skrajną niską płacę i wtedy to boli. Może też być skrajnie wysoka... z pracodawcą różnie bywa.
Na niskich poziomach zawodu (1-3), lepiej pracować kilka razy ale mniejszą ilością energii. Przy wyższych umiejętnościach to już nie jest takie ryzykowne.

8. Praca z wyższymi wymaganiami daje mi mniej złota. Powinno być więcej!

Przykładowo dla krasnoluda może być taka sytuacja:

Młynarzowa za pomoc zapłaci [2.6 +10%]
Wymagania: brak

Młynarz szuka pracowników [1.3 +10%]
Wymagania: Młynarstwo 12

Otóż pozostałe rasy w tym przypadku mają 2-3 razy więcej złota przy pracy z wyższymi wymaganiami, ale nie nasze maleństwo. Bo pierwsza robota to noszenie worków, do czego się świetnie nadaje... druga to już ambitniejsze zadanie gdzie broda przeszkadza (i nie tylko) to już wyrabianie ciasta! Dlatego zarobek będzie mniejszy.

9. Czy można sprzedawać rzeczy?

Można ale nie od razu. Sklepikarz w mieście ma bardzo dużo taniego towaru i na razie nie ma potrzeby handlować z graczami. Aby sprzedać jakiś ekwipunek trzeba udać się do wioski Swerde Town. Najpierw trzeba odnaleźć wioskę (SZUKANIE PRZYGÓD), następnie trzeba wypełnić quest - zadanie jakie dadzą ci mieszkańcy. Po wykonaniu można wracać do wioski Swerde i sprzedawać ekwipunek do woli. Quest trudno wykonać w początkowym etapie gry, najlepiej iść tam od 6 poziomu... ale nie rzadko dopiero na 10, niektórzy mogą wykonać powierzone zadanie. Sprzedawać można w każdej gildii, również w Gildii Podróżników, ale tam są niskie ceny na sprzedaż. Aby to uczynić, trzeba wejść do gildii, a przedmiot na sprzedaż posiadać w plecaku, z tego też miejsca sprzedajemy towar. Najbardziej się to opłaca w innych gildiach. I tak w Gildii Podróżników dostaniemy 20% ceny początkowej przedmiotu, w Swerde - 25%, a w gildiach Łuczników, Rycerstwa, Czarodziejów i Wojowników aż 40%! Dodatkowo, sprzęt można sprzedawać na targu. Jest w mieście KOWD - tam opisane są zasady sprzedaży. Zobaczyć także warto zestawienie sklepów. Adres w dziale Linki.

10. Jak rzucać czary?

Aby w ogóle myśleć o sztuce magicznej, trzeba w czar wcześniej się zaopatrzyć. Należy go uaktywnić (Active - zielone!) w zakładce w EKWIPUNEK =>CZARY OFENSYWNE, DEFENSYWNE LUB KLERYKALNE. Czar defensywny automatycznie rzuca się na początku walki. Czar ofensywny również automatycznie rzuca się sam, pod warunkiem, że wybrało się taktykę walki na dystans magią. Maksymalna ilość posiadanych czarów jest zależna od naszej inteligencji, a więc prostym stwierdzeniem jest fakt, iż Krasnolud nigdy nie będzie tak dobrym magiem jak Człowiek, a co dopiero Elf.

11. Nie rzuca się czar mimo, że spełniam wymienione warunki.

Początki są zwykle trudne i ciężko użyć czaru, lecz ćwiczenia czynią mistrza. Trudno żeby taki młokos jak ty, mógł od razu powalić kogoś siłą swego umysłu! Masz niski skill MAGIC. Być może czar, który kupiłeś ma dużą TRUDNOŚĆ w rzuceniu. Na początek najlepiej kupić najtańsze czary po jednym ofensywnym i defensywnym i przede wszystkim być cierpliwym podczas nauki, w końcu inkantacja uda ci się, a umiejętność będzie powoli rosła.

12. Nie rośnie mi umiejętność.

Rośnie ale wolno, pod warunkiem rzecz jasna, że sie go używa. I tak, aby rosła umiejętność MACE - trzeba mieć broń tego samego typu, czyli obuchową, aby szkolić się w walce na dystans, trzeba mieć broń dystansową itp. Pamiętać należy także, że przy każdym skillu, wartość w nawiasie oznacza wyuczony poziom naszej umiejętności, natomiast wartość obok, bez nawiasu oznacza poziom wyuczony + dodatkowe atrybuty naszego sprzętu. Np.: Mamy 30 w skillu SWORD, zakładamy miecz, który daje +2 do skilla, wiec mamy 32(30) SWORD. Warto również zajrzeć do sklepu i sprawdzić właściwości wszelkiej maści amuletów [max ilość - 1] czy też pierścieni [ max ilość - 2].

13. Mam mniej strzał z łuku niż inni.

Jesteś po prostu zbyt wolny. I dzieje się tak albo dlatego, że jesteś przeładowany ekwipunkiem albo używasz broni która wolno strzela (np. ciężka kusza) albo przeciwnik jest naprawdę szybki. Cóż więc począć? Wyrzuć zbędny sprzęt, podnieś sobie zręczność (DEX), siłę (STR) ew. zmień broń na szybszą.

14. Nie mogę trafić z łuku szczurów i nietoperzy.

Bo to draństwo małe jest i tyle! Łatwiej trafić w niedźwiedzia czy smoka... niż w małego cwanego szczurka. Ot i cała filozofia. W momencie jak ustrzelisz szczura z łuku znaczy, że szczęście to było wielkie albo zaczynasz być dobrym łucznikiem/kusznikiem.

15. Mam łuk, a nie strzelam. Dlaczego?

Należy ustawić taktykę walki: DYSTANS (łuk, kusza)
Można to ustawić w menu: ARENA=>STYL WALKI=>TAKTYKI

Na szybko można to też przestawić, klikając w dolnym lewym rogu, pod Online: PvP, Quest

16. Nie mogę wykonać nawet najprostszej przygody.

Bo to dla początkowego gracza jest trudna sprawa! Na początku najlepiej atakować trochę najsłabszych graczy w sekcji ARENA => POJEDYNEK. Zarobić trochę złota, kupić sobie lepszą zbroję i lepszą broń i wtedy można próbować. Przygody mają bardzo różny poziom trudności. Najłatwiejsze to te które są widoczne na samym początku. Drogę do trudniejszych przygód odnajdziemy jeśli tylko będziemy jej szukać.

17. Co jest ważniejsze: dobra broń czy dobra zbroja?

Obie rzeczy są ważne. Ale można pokusić się o stwierdzenie, że zbroja jest ważniejsza w przygodach, a dobry oręż do walki z innym graczem. Dlaczego? Bo w przygodach masz do czynienia z przeważającą liczbą wrogów, którzy jednocześnie cię atakują - lepsza zbroja dłużej powstrzyma ich przed zabiciem ciebie, a jak będzie bardzo dobra to całkowicie uniemożliwi im zranienie cię, natomiast ty możesz atakować tylko jednego z nich.
Natomiast walcząc z innym graczem masz tylko jednego przeciwnika, wtedy niechybnie dobra broń i dobre umiejętności szybko przechylą szalę zwycięstwa na twoją korzyść.

18. Czarodzieje, Adepci, Łucznicy są słabsi.

Być może na początku... ale wszystko do czasu, aż rozwiną swoje umiejętności. A wtedy... trzeba na nich bardzo uważać.

19. Rasy i profesje są źle zbalansowane, innym idzie łatwiej.

Nie ma sprawiedliwości. I nie da się zrobić tak aby wszystkim dogodzić. Czasem jest łatwiej, czasem jest trudniej. Świat jest na tyle rozbudowany, że stwarza wiele różnych możliwości, aby być lepszym - na wielu płaszczyznach. Wszyscy mają słabsze i mocniejsze strony, trzeba je znaleźć i wykorzystać należycie, aby nie dać sobą pomiatać.

20. Która umiejętność jest najważniejsza?

Oczywiście wszystkie są przydatne i ważne, to która najbardziej zależy od profesji. Dla adepta i tych, którzy parają sie magią to umiejętność MAGIC i MEDYTACJA, dla łuczników i novice to DISTANCE. Dla wszystkich jednak profesji umiejętność DODGE jest równie ważna i można pokusić się o stwierdzenie, że to ta jedna która jest najcenniejsza - dzięki niej w walce bezpośredniej trudniej nas trafić, a jak weterani wiedzą, trudno uniknąć walki bezpośredniej.

21. Mój człek ma mniejszy % dodge niż kolegi elf, a mimo to jestem wyżej.

To dlatego, że liczy sie doświadczenie umiejętności postaci (będące liczba całkowitą - nie widać tego bezpośrednio), a nie % umiejętności, który widnieje przy pasku umiejętności.
Człowiek Złoczyńca mający 50% w np unikach ma więcej punktów niż Człowiek Wojownik któremu wyświetla 51% i dlatego będzie wyżej w rankingu.

22. Dlaczego jest tak mało grafiki.

Bo to gra dla ludzi z wyobraźnią! Dla tej części szacownego grona graczy, której nie wystarczą cukierkowe obrazki, która szuka czegoś więcej, czegoś co było w starych grach, a co teraz wyparła komercja.

23. Jak zwiększyć statystyki: siłę, zręczność itp.?

Otóż nie jest to takie proste. Aby stać się silniejszym lub zręczniejszym należy zbierać doświadczenie i awansować na kolejne poziomy. Wtedy dostaje się PUNKTY POSTACI. A te punkty w sekcji RÓŻNE => STATYSTYKI można wykorzystać na zwiększenie danej cechy. Pamiętaj jednak, każde zwiększenie powoduje, że na kolejne zwiększenie potrzeba będzie więcej PUNKTÓW POSTACI. Zwróć uwagę też na modyfikatory cech wynikające z rasy danej postaci. Może się zdarzyć, że zwiększysz sobie cechę, a faktycznie jednak nic się nie zmieni i odwrotnie możesz sobie zwiększyć o 1 punkt, a zwiększy ci się o 2 punkty.

24. Wygląd Karczmy. Napitek i posiłek, po co mi to?

W karczmie zawsze można znaleźć kogoś ciekawego do konwersacji, nie tylko przy zimnym piwie. Cyfry "1 2.. 5" oznaczają historie rozmów w Karczmie. Obok jest "HZ" czyli okno hazardzistów. Zmiana koloru "NOWINY" oznacza iż w naszym świecie zaszły pewne zmiany i warto, aby się z nimi zapoznać. Dalej są odnośniki do Tej strony oraz do naszego Forum.
W Karczmie znajdziemy także jedzenie oraz coś wyskokowego. U góry widać dwa współczynniki, jeden reprezentuje jak bardzo jest się wstawionym, drugi jak bardzo najedzonym. Otóż alkohol ma wpływ na grę, obniża statystyki od momentu 25pkt Wypicia o 1% za każdy punkt. Zwiększają sie natomiast obrażenia i punkty życia. Jedząc regenerujemy swe siły, a więc energię. To ile jej odzyskamy zależy od tego co jemy i jak bardzo już jesteśmy najedzeni, np.: udziec nas bardziej nasyci aniżeli podpłomyk, czy też jajecznica.
Co 15 minut trzeźwieje się i głodnieje w pewnym stopniu, krasnoludom spadają te cechy szybciej.

25. Jak jest uwzględnione dodatkowe 8% energii za spanie w dormitorium?

Kiedy śpisz np. w dormitorium to energia nadal naliczana jest co 15 minut, jednak co klepsydrę dostaje się 1,08 punktu energii. Liczy się ile tur spało się. Sumę mnoży przez wagę (8% dla dormitorium w Utreed), wynik zaokrągla do liczby całkowitej.

26. Dlaczego ja mam mniej niż 8% za spanie w dormitorium!

Są różne pokoje i różne dormitoria w różnych miastach. W zależności od łoża, posłania i wielkości robactwa w pomieszczeniach, zależy to ile jest % się dostaje.
% dodatkowego regenerowania energii, nie jest losowy i jest przypisany na stałe dla danej karczmy i konkretnego miejsca noclegowego.

27. Na którym poziomie do Gildii?

Wejść do gildii nie może byle kto! Trzeba sie wpierw wykazać w boju i udowodnić, iż jesteś godzien dostąpić tego zaszczytu.
Do Gildii Podróżników można próbować wejść będąc minimum na 5lvl. Dostęp do Łuczników/ Rycerzy/ Czarodziejów/ Kleryków/ Wojowników/ Złoczyńców jest możliwy dopiero po osiągnięciu 20 poziomu. O ile w Gildii Podróżników możemy trenować wszystkie swe umiejętności to w specjalistycznych gildiach juz tylko niektóre z nich odpowiadające naszym zainteresowaniom. Do gildii możemy chodzić kiedy tylko chcemy, lecz kosztuje nas to nieco wysiłku (energii). Sklepy między nimi rzecz jasna różnią się, wszystko po to, ażeby sprostać wymaganiom nawet najbardziej wybrednych łuczników, magów czy też wojaków.

28. Mapy Bardy i Utreed są takie same. Czemu?

Ano są, widać kartograf lepszej nie miał, to dał co miał. Bardy są szczególne jeszcze w jeden sposób, wioska leży na północnym skraju mapy i niestety na pergaminie w tym miejscu jest kawałek nieco zniszczony, także nie widać wioseczki za bardzo. Ale jest tam, prawdę rzekę!
Może się zdarzyć, że czasem w różnych blisko oddalonych miejscach mapy są podobne lub takie same.

29. W dwóch różnych miejscowościach jest jedna i ta sama przygoda.

Może się zdarzyć, że ta sama przygoda będzie w sąsiadujących miastach. Wynika to z odległości, dana przygoda zapewne zlokalizowana jest pomiędzy jednym, a drugim miastem.

30. Co to są ordery i jak je zdobyć?

Wszystko na temat orderów stoi napisane w tym MIEJSCU.

31. Charyzma, na co to wpływa?

Charyzma to bardzo ważna i bardzo niedoceniana cecha! To ogłada, sposób mówienia i to jaki inni mają do ciebie respekt i stosunek. Cecha ta wpływa na niektóre ceny. Większa charyzma zagwarantuje ci wyższą pożyczkę w banku, da ci mniejszą cenę w przypadku nauki języków w bibliotece. Być może niebawem, będzie też wpływać na inne ceny również w sklepach.
Ponadto kiedy powstaną walki grupowe, cecha ta będzie bardziej niż użyteczna.

32. Czy mogę atakować własne postacie?

Oczywiście tak, to że postacie są na jednym koncie nie oznacza, że muszą się lubić albo znać. Co więcej prowadzący powinien zachowywać się tak jakby te postacie były faktycznie odrębnymi bytami i powinien prowadzić je niezależnie.

33. Jak jest liczone zużycie energii na arenie?

Jedyne co pewne to to, że podejmując wyzwanie stracisz 5 energii. Później każda walka z rosnącą ilością potworów zabiera pewną ilość energii. To ile zależy od 2 czynników.
Jeden to twój poziom, zwykle im wyższy tym bardziej prawdopodobne, że zabierze tej energii więcej.
Drugi to trudność wyzwania, powiązane z rodzajem potwora, z którym się walczy. Z reguły trudniejszy potwór oznacza mniejsze zużycie energii.
Jeżeli chcesz zabłysnąć na arenie, musisz być silny jak na swój poziom i musisz wybrać odpowiednie wyzwanie dla siebie. Bo jeżeli uważasz, że energii tracisz za wiele to znaczy, że to za łatwe wyzwanie dla ciebie.

34. Nagle rzucam mniej czarów w turze!

Są 2 możliwe przyczyny, albo dźwigasz więcej ekwipunku bądź złota, albo zmieniłeś broń, która ma większe opóźnienie.

35. Mam ujemny udźwig - CAP!!

Dopuszczalne jest to przy pozyskiwaniu złota.

36. Mam ujemną energię!

To całkiem możliwe. Bowiem może się zdarzyć gdzieś na przygodzie, że bardzo wyczerpiesz swoją postać. Wtedy masz ujemną energię. Trzeba przeczekać aż postać nabierze sił, nim się gdzieś znowu wyruszy.

37. Na przygodzie spędziłem: mało... co to ma być?!?

Jeśli bardzo mało czasu spędziłeś na przygodzie to może się zdarzyć, że dziennik wykazuję liczbę bliską zeru. Wtedy pojawia się taki właśnie tekst.
Wynika to z tego, że wszystkie wykazane w dzienniku wydatki energii są skrupulatnie liczone. Natomiast energia w przygodach to: suma całkowitej uzyskanej przez postać energii minus te wyliczone. To co zostaje powinno być w przybliżeniu energią poświęconą na przygody.
Teoretycznie młode postacie, które przygody rzadko odwiedzają potrafią osiągnąć taki stan.

38. Pokonałem strasznego potwora, ale słabszy jest wpisany w moich najlepszych!

System sprawdza max doświadczenia jaki można dostać za potworzysko i po tym właśnie jest określany najmocniejszy jaki został przez daną postać pokonany. Problem w tym, że nie jest łatwo oszacować trudność danego stwora i doświadczenie nie zawsze jest adekwatne do trudności pokonania go. Ponadto dla różnych postaci, rożne potwory stanowią różny poziom trudności.
Na ten przykład: walczysz z golemem, który ma bardzo dużo punktów życia i świetny pancerz, ale który ma małe umiejętności trafienia. Jesteś szybki, sprawny, z dobrymi umiejętnościami ale masz słabe obrażenia... nie pokonasz go. Ktoś inny z dużymi obrażeniami szybciej go pokona, nawet jak ma dużo mniejsze umiejętności... zatem jak tu dobrze oszacować poziom trudności?

39. Ptaszek mi zniknął... ten przy queście!

Nooo... ptaszek ważna rzecz, bez niego to ciężko. Ale jak zniknął to znaczy, że jest powód! Może warto przeżyć tą przygodę raz jeszcze i wrócić ptaszka na jego miejsce?

40. Wchodząc na stronę główną, mam język angielski. Czemu to tak?

Strona rozpoznaje podawane przez przeglądarkę "akceptowane języki" i dostosowuje język.

W każdej przeglądarce można ustawić w jakiej kolejności chcemy, aby były akceptowane języki. W Firefoksie ustawienia znajdują się w menu Preferencje/Zaawansowane/Języki i tam można ustawić akceptowane wersje językowe i ich kolejność. Zatem jeśli na starcie masz język angielski, musisz zmienić preferencje przeglądarki.

41. Czy mogę zginąć?

Tak - jeśli za długo będziesz siedzieć przed komputerem - z wycieńczenia i odwodnienia. Na razie, wewnątrz świata Idarionis, jesteś wskrzeszany (nic nie tracisz), zawsze gdy cię kto ubije, lecz ta sielanka być może nie będzie trwać wiecznie.

42. Wydałem ordery u wiedźmy aby się czegoś dowiedzieć. Potem dałem wstecz z menu przeglądarki!

I straciłeś ordery/złoto jeszcze raz otrzymując ten sam efekt.

Klikając "wstecz" odpytujesz serwer ponownie o to samo. Z punktu widzenia "maszyny" nie wiadomo, czy pobierasz dwa razy to samo, czy wybrałeś "wstecz". Przy zakupach i gdzieniegdzie jest dodatkowe potwierdzenie danej czynności. Jednak nie można dać potwierdzenia do wszystkiego i w każdym miejscu bo byłoby to co najmniej irytujące.
Niektóre przeglądarki same informują, że będą przesyłane dane i żądają dodatkowego potwierdzenia, niektóre ładują stronę z twardego dysku inne... od razu z serwera.

Dlatego najlepiej zapomnieć, że istnieje przycisk wstecz...

43. Co zrobić, gdy wciąż czegoś nie wiem?

Gdy wciąż nieznane Ci są jakieś tajniki i prawa rządzące tym światem zajrzyj na FORUM lub do KARCZMY.

By Khedian, updated by Vandhall